18 tot 22 November 2024
Collectie Françoise Mayer en Marc Sohier
Een baanbrekende collectie gewijd aan kinetische kunst en geometrische abstracties.

Sotheby’s is vereerd om de Françoise Mayer en Marc Sohier collectie te presenteren voor verkoop op 4 december. De collectie bestaat uit 74 werken en getuigt van de visionaire carrière van Françoise Mayer, een leidende figuur in de Brusselse culturele scène. Tussen 1966 en 1975 was Françoise Mayer, binnen de muren van de legendarische galerie in de Monastèrestraat 8, de eerste die de avant-garde in Brussel echt steunde, omdat ze in elke kunstenaar die ze verdedigde een opwindend project van radicale moderniteit zag.

De werken in deze collectie vormen een ensemble van zeldzame samenhang, waarin abstractie, Amerikaans abstract expressionisme, spatialisme en kinetische kunst een ereplaats krijgen. Met belangrijke werken van kunstenaars als Alexander Calder, Josef Albers, Kenneth Noland en Lucio Fontana is de collectie van Françoise Mayer en Marc Sohier een ode aan vorm, licht en beweging, die een subtiele selectie biedt van de avant-gardistische esthetiek van de jaren 1960-1970. Naast de zeldzaamheid en artistieke kwaliteit van de werken, weerspiegelt deze collectie de smaak en visionaire persoonlijkheid van Françoise Mayer en haar man. Ze getuigt ook van de persoonlijke banden die het echtpaar aanknoopte met de kunstenaars die hen vergezelden en deel uitmaakten van hun dagelijkse leven, in het ritme van de tentoonstellingen en culturele evenementen die in de Brusselse galerie werden gehouden.

Bij deze gelegenheid werd een selectie van 20 werken uit de collectie tentoongesteld in de galerie van Sotheby’s. Onder de top loten:

Alexander Calder, Polychrome Six, 1973 (Schatting: 300.000 – 500.000 EUR)

Josef Albers, Hommage aan het vierkant: “Ondanks”, 1963 (Schatting: 500.000 – 700.000 EUR)

Kenneth Noland, Paced, 1967 (schatting: 200.000 – 300.000 EUR)

Tegelijkertijd werd een uitzonderlijk werk van Pol Bury, 96 boules en perspectief (1988), gepresenteerd als onderdeel van de tentoonstelling, door de erfgenamen Jean-Marc en Jérôme Sohier geschonken aan het Musée d’Elsene als eerbetoon aan hun ouders. Dit werk onderstreept de diep menselijke en historische dimensie van deze verkoop. Zoals Claire Leblanc, directeur van het Musée d’Elsene, zei:

“De schenking van het werk ’96 boules en perspective’, gemaakt door Pol Bury in 1988 voor de collecties van het Musée d’Elsene, door Jean-Marc en Jérôme Sohier ter ere van de nagedachtenis van hun ouders Françoise Mayer (1935-2014) en Marc Sohier (1927-2024), is een opmerkelijke aanwinst. Enerzijds vult het de inventaris aan met een exemplarisch werk van een belangrijke kunstenaar uit de Belgische kunstgeschiedenis, die ondervertegenwoordigd is in de collecties. Anderzijds biedt het de gelegenheid om de herinnering aan het echtpaar Mayer-Sohier levend te houden, ook op lange termijn. Zij waren beiden fervente kenners en verdedigers van de moderne kunst, en steunden het Museum van Elsene van onschatbare waarde. Een eerste schenking was al gedaan in 2015 door Marc Sohier met het werk Spacescape (1963) van Paul Van Hoeydonck. Het is met grote emotie dat het hele team het werk binnenkort zal verwelkomen in het museum en het zal delen met het publiek wanneer het heropend wordt.”

Wanneer en waar

Datum en tijd

18 tot 22 November 2024

Locatie

251, Avenue Louise, 1050 Brussel